Reagiranje načelnika na tekst " Tko treba ukloniti korov ?" "

Napisala on Čet, 14/08/2014 - 10:08,

U prošlom broju „Varaždinskih vijesti“ objavljen je natpis pod nazivom „Tko treba ukloniti korov?“  o aktualnim pitanjima tko treba   održavati ceste, posebice na području Općine Vinica, a koje su u nadležnosti Županijske uprave za ceste.

Ne mogu ostati ravnodušan na navedeni članak i odgovor ljudi iz ŽUC-a, jer nije mi jasno kojim je to zakonom spomenuti problem obaveza jedinice lokalne samouprave. Međutim, pozdravljam inicijativu svakog novinara iz bilo kojeg tjednika, da se konačno počne baviti i ovakvim stvarnim stvarima, a koje su u konačnosti velika sramota za pojedinu sredinu ili općinu. Općina Vinica nije, kao ni druge općine, dužna i nadležna, ali je spremna počistiti rigole i ukloniti travu uz županijske i lokalne ceste, ali draga gospodo, to onda ŽUC treba i platiti, a ovakve insinuacije i paušalni odgovori kako nema novaca su čista demagogija i laž.  

Prije svega mogu razumjeti, a što bi trebali onda i drugi, da u ovim kriznim vremenima nema novaca za baš sve što bi se trebalo uređivati na javnim cestama . No takvo opravdanje ŽUC- a prihvatljivo je samo ako je takva ili slična situacija i na području ostalih jedinica lokalne samouprave pod njihovom nadležnošću, a što često i nije slučaj, jer se takve stvari izgleda događaju samo na područjima pojedinih općina naše županije.

Tako opravdanje o nedostatku sredstava svakako „ne drži vodu“ , a demantira ga sam postupak na području naše općine. Naime, istovremeno kad se nema novaca za osnovno održavanje cesta, za sanaciju klizišta na pojedinim dionicama, koja su sve opasnija i ugrožavaju sve sudionike u prometu, ima se novaca za skupu rekonstrukciju i proširenje lokalne ceste u nepotrebnim gabaritima , jer otkup privatnih šuma, razbijanje kamenih stijena, sve to stvara dodatne basnoslovne troškove. Pitam se da li je doista potrebno da jedna lokalna cesta na pojedinom dijelu bude široka više od 6 metara kad su druge ceste iste kategorije široke od 2,5 do 4 metara. Osim toga, proširenje ceste bez suglasnosti općine i bez glavnog projekta, a kojim bi bila riješena i odvodnja oborinskih voda, otvara nove neprilike za naše stanovnike,  a enormni trošak nema opravdanje niti u činjenici da ta ista cesta samo stotinjak metara dalje, u naselju, nema baš nikakve mogućnosti za proširenje ( ili će se možda zbog „općeg i državnog interesa“ ljude iseliti iz njihovih kuća ?). Kao odgovorna osoba i predstavnik institucije Općine Vinica, možda ne bih bio ogorčen i zgrožen načinom na koji se sve to radi, kada ne bih znao da cesta u našem naselju Goruševnjak, i to iste kategorije, od veljače ove godine nije u funkciji prometovanja zbog istog razloga - nedostatka financijskih sredstava ! Na županijskim i lokalnim cestama na našem području polako nastaje apsolutni kaos, npr. otvori se gradilište, odvozi se višak materijala kamionima koji onda uništavaju druge prometnice, ne čiste se redovito odvodni jarci, rade se projekti koji uništavaju privatnu imovinu (primjerice u naselju Gornje Ladanje) kao i u drugim naseljima i nikom ništa. Upravo zbog tih i takovih problema, žitelji s čitavog područja obraćaju se u općinu tražeći pomoć, nakon čega mi zovemo i pišemo, pa se onda nešto interventno i napravi ( tako se i ovaj puta nakon članka u novinama uklonila trava s navedene ceste, ali opet samo na tom dijelu !) no nakon toga opet ništa, pa se svi , pa i Vi novinari , što me , ponavljam, posebno veseli - pitamo zašto !?! Međutim, vjerujte mi da to tako više neće moći ići već ćemo i kao Općina i ja, kao načelnik, morati posegnuti za drugim odgovarajućim zakonskim mjerama i pokretati određene postupke kod nadležnih tijela i institucija u RH, jer ŽUC-om se ne upravlja, ŽUC-om ne gospodare nadležni i odgovorni, već isključivo stranački ljudi iz HNS-a !

                                                                                                                                            Načelnik Općine Vinica

                                                                                                                                             Marijan Kostanjevac